Vem är min förebild inom rörelse? När jag fick frågan var det först inte helt självklart. Men när jag väl började tänka på det dök det upp en rad olika människor som medvetet, eller omedvetet, gjort ett starkt avtryck på mig.
Till exempel min fotbollstränare på högstadiet. Som gav allt för laget, vilket fick oss spelare att göra det också. Som lyckades skapa en stark laganda och förmedla en kärlek till idrott som jag burit med mig hela livet. En träningsmatch spelad i en halvmeter snö blev inte bara ett skruvat minne, utan också en påminnelse om att vi alla är tuffare än vi kanske tror.
Jag kom också att tänka på en ledare jag hade när jag precis börjat träna på Friskis i Åkersberga. Vars pepp och entusiasm gjorde att jag alltid pushade mig det där lilla extra. Eller gruppen av promenerande 70-åriga kvinnor som jag möter då och då när jag cyklar till jobbet. De möts, snackar och njuter av rörelse tillsammans. Listan kan göras lång. Alla inspirerar de mig, på lite olika sätt.
I höst satsar Friskis rejält på barn och ungdomar - och i det jobbet är förebilder en viktig del. Vi engagerar och utbildar tonåringar till att bli inspiratörer inom träningen för jämnåriga för att på så sätt hitta en kul och avslappnad relation till träning. Vi tittar också på fler vägar att samarbeta med andra idrottsföreningar, för att unga som tappat sugen inom tävlingsidrotten inte ska behöva tappa hela träningen på kuppen.
Vi fortsätter också att uppmuntra vuxna att hänga med i barnens rörelser. Barn gör ju inte alltid som vi vuxna säger, men det vi vuxna gör smittar ofta av sig. Det kan vara Mini-Röris, spontan kull på väg till förskolan eller checka av läxan under en walk and talk. Genom att göra, och inte bara snacka, kan vi hjälpas åt att lägga grunden för ett hel liv där rörelse får den stjärnglans den förtjänar.
Vissa förebilder pushar dig till att bli starkare, klara ett mål eller kanske till och med bli bäst på en grej. Andra visar på sätt att hitta balans i tillvaron, knep för att med enkel rörelse bli klarare i tanken. Alla är viktiga och de går att hitta lite överallt. Kanske är du en förebild för någon, utan att du ens vet om det?
Susanne Jidesten,
generalsekreterare Friskis&Svettis